TEDxUniversityofCrete: Οι φοιτητές διαδίδουν τις ιδέες τους
Το πρώτο «TEDxUniversityofCrete» πραγματοποιείται αύριο, Σάββατο 24 Μαρτίου, από τις 9 το πρωί στο Πολιτιστικό και Συνεδριακό Κέντρο του Ηρακλείου με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης.
Πρόκειται για ένα συνέδριο που διοργανώνεται αποκλειστικά από φοιτητές και απευθύνεται τόσο στη φοιτητική κοινότητα όσο και στο ευρύτερο κοινό.
Στόχος, σύμφωνα με τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Κρήτης, είναι μέσα από ενδιαφέρουσες ομιλίες να δοθεί το έναυσμα για συζήτηση σχετικά με ιδέες που αξίζουν να διαδοθούν.
Συνδυάζοντας έναν μεγάλο αριθμό από διαφορετικές πτυχές της καθημερινής ζωής και με θέμα “Destinations”, το TEDxUniversityofCrete θα παρουσιάσει ομιλίες από σημαντικούς και αξιόλογους ανθρώπους, όπως είναι ο Μίλτος Λογιάδης, η Κάρμεν Ρουγγέρη, ο Θοδωρής Κουτσογιαννόπουλος, η Άδα Σταματάτου, ο Ηλίας Κυρίτσης, ο Πωλ Βιττωρούλης, η Άννα Μιχοπούλου και η Ελένη Γλύκατζη – Αρβελέρ.
Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να δουν τους “προορισμούς” μέσα από τη σκοπιά 14 διαφορετικών ατόμων και να αναλογισθούν ποιος είναι ο ρόλος μας ως άτομα που συμπορεύονται σε αυτή την αέναη διαδρομή που εμπλουτίζεται συνεχώς με νέες εμπειρίες.
Επιπρόσθετα, η εκδήλωση πλαισιώνεται από τέσσερα διαφορετικά workshops, μία έκθεση επιστήμης αλλά και performances που έχουν προετοιμαστεί ειδικά γι’ αυτό. Η εκδήλωση θα μεταδοθεί και μέσω live streaming, μέσω της ιστοσελίδας http://video.ucnet.uoc.gr/ live/show/153. Περισσότερες πληροφορίες μπορεί να βρει κανείς στο www.tedxuniversityofcrete.com.
9.00-10.00 Προσέλευση και εγγραφή,
Session I,
10.10-10.20 Εισαγωγή/παρουσίαση θέματος
10.20-10.38 Κάρμεν Ρουγγέρη
10.40-10.58 Μιχάλης Προμπονάς
11.00-11.18 Ιωάννης Τσαμαρδίνος
11.20-11.38 Διάνα Βουτυράκου
11.40-12.40 Workshops Break, -3D printing, -Feldenkrais
Session II
12.40-13.00 Πωλ Βιττωρούλης
13.00-13.20 Άννα Μιχοπούλου
13.20-13.40 Θοδωρής Κουτσογιαννόπουλος
13.40-14.00 Performance: Stand Up Cretan Comedians (SUCC)
14:00-15:25 Lunch Break
Session III
15.30-15.48 Γιάννης Μπρομοιράκης
15.50-16.08 Σάκης Mανταλάρης, Νίκη Πανοσκάλτση
16.10-16.28 Μίλτος Λογιάδης
16.30-16.48 Άδα Σταματάτου
16.50-17.50 Workshops Break, -ThinkBiz, -Cocktails.
Session IV
18.00-18.18 Performance: Νεανική Χορωδία Δήμου Ηρακλείου
18.20-18.38 Ηλίας Κυρίτσης
18.40-18.58 (?)
19.00-19.30 Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ
19.30-20.00 Closing.