Ημερίδες για την πρακτική άσκηση των φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης

Στόχος των ημερίδων είναι να παρουσιαστούν οι εμπειρίες των Τμημάτων, των φοιτητών αλλά και των φορέων Πρακτικής Άσκησης για όλο το διάστημα υλοποίησης του Προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης την περίοδο 2010-2015.

To Πρόγραμμα  Πρακτικής Άσκησης Φοιτητών του Πανεπιστημίου Κρήτης που υλοποιείται στα πλαίσια του Επιχειρησιακού Προγράμματος: «Εκπαίδευση & Δια Βίου Μάθηση», ΕΣΠΑ 2007-2013 διοργανώνει τις Τελικές Απολογιστικές του Ημερίδες την Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2015 στις 09:00  στο Ηράκλειο  (στο Aμφιθέατρο Μαρίας Μανασάκη (Φοιτητικό Κέντρο) της Πανεπιστημιούπολης Βουτών) και την Τετάρτη 7 Οκτωβρίου 2015 στις 14:00  στο Ρέθυμνο (στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων της Βιβλιοθήκης της Πανεπιστημιούπολης Γάλλου).

Στόχος των ημερίδων είναι να παρουσιαστούν οι εμπειρίες των Τμημάτων, των φοιτητών αλλά και των φορέων Πρακτικής Άσκησης για όλο το διάστημα υλοποίησης του Προγράμματος της Πρακτικής Άσκησης την περίοδο 2010-2015.

Η συμμετοχή στις ημερίδες είναι ελεύθερη.

Αναλυτικότερα το πρόγραμμα είναι το εξής:

6-10-2015

Aμφιθέατρο Μαρίας Μανασάκη,

Πανεπιστημιούπολη Βουτών

9:00-9:30

Προσέλευση Συμμετεχόντων - Καφές

9:30-10:00

Χαιρετισμοί

10:00-10:30

Εισήγηση από τον Ιδρυματικό Υπεύθυνο της Πρακτικής Άσκησης Πανεπιστημίου Κρήτης & Καθηγητή Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών κ. Μιχαήλ Ταρουδάκη

10:30-11:00

Τμήμα Χημείας

 

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Κωνσταντίνος Μηλιός, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Χημείας

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Κολεσνικοβα Αλεξάνδρα

11:00-11:30

Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Δημήτρης Παπάζογλου, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Μανώλης Στρατάκης, Ερευνητής Εφαρμογών

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Ειρήνη Χαρίτου, Πρακτική σε Ιδιωτικό Φορέα: FRESH SNACK, Βασίλειος Οικονόμου, Πρακτική σε ΙΤΕ, CERN

11:30-12:00

Τμήμα Φυσικής

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Βασιλική Παυλίδου, Επίκουρη Καθηγήτρια Τμήματος Φυσικής

 

Φοιτήτρια: Ελισάβετ Μακριδοπούλου

12:00-12:30

Διάλειμμα Καφέ

12:30-13:00

Τμήμα Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Ευάγγελος Χαρμανδάρης,Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Ελισάβετ Σταμοπούλου, Στυλιανή Φουρφουλάκη

13:00-13:30

Τμήμα Βιολογίας

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Κρίτων Καλαντίδης, Επίκουρος Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας

13:30-14:00

Τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Δημήτρης Πλεξουσάκης, Καθηγητής Τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Σωτήριος Ιωαννίδης, Ινστιτούτο Πληροφορικής, ΙΤΕ

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Γεώργιος Νικητάκης,  Πρακτική στο Ινστιτούτο Πληροφορικής, ΙΤΕ

14:00-14:30

Συζήτηση

14:30-15:00

Ελαφρύ Γεύμα

7-10-2015

Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων Βιβλιοθήκης

Πανεπιστημιούπολη Γάλλου

13:30-14:00

Προσέλευση Συμμετεχόντων - Καφές

 

14:00-14:30

Χαιρετισμοί

 

Εισήγηση από τον Ιδρυματικό Υπεύθυνο της Πρακτικής Άσκησης Πανεπιστημίου Κρήτης & Καθηγητή Τμήματος Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών κ. Μιχαήλ Ταρουδάκη

 

14:30-15:00

Προσκεκλημένη Ομιλία

 

Αντώνιος Κορωναίος, Καθηγητής Τμήματος Γεωλογίας & Ιδρυματικός Υπεύθυνος Πρακτικής Άσκησης Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

 

 

15:00-15:30

Τμήμα Οικονομικών Επιστημών

 

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Δικαίος Τσερκέζος, Καθηγητής

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Θεοπίστη (Πέπη)  Μπιρλιράκη, Δημοτική Σύμβουλος για θέματα Πολιτισμού & Τουρισμού, Δήμος Ρεθύμνου

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Αικατερίνη Μαρέζη & Αγγελική Παντελάκη

 

15:30-16:00

Τμήμα Ψυχολογίας

 

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Θεόδωρος Γιοβαζολιάς, Επίκουρος Καθηγητής

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Βασιλική Τσουρά, MSc Κλινική Ψυχολόγος, Τοπικό Δίκτυο Παροχής Υποστήριξης του ΟΚΑΝΑ  Ρεθύμνου

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Ειρήνη Σκοπελίτου & Ευσταθία Κροκιδά

 

16:00-16:30

Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών

 

Επιστημονική ΥπεύθυνηΑικατερίνη Δαλακούρα, Επίκουρη Καθηγήτρια

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Μιχάλης Δαράκης,  Διευθυντής, Διεύθυνση Ανάπτυξης Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης & Κέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης Περιφερειακής Ενότητας 

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Ελένη  Χαλκίτη

 

16:30-17:00

Διάλειμμα Καφέ

 

17:00-17:30

Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Κωνσταντίνος Μουστάκας, Επίκουρος Καθηγητής

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Αθηνά Βερνάρδου, Υπάλληλος, Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ρεθύμνου

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Αναστασία Κότσι & Έλλη Μεγαλοκονόμου

 

17:30-18:00

Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Νίκος Παπαδάκης, Καθηγητής

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Μανώλης Χαλκιαδάκης,  Πρόεδρος Διοικητικού Συμβουλίου Ρεθεμνιώτικων Νέων και Creta Channel

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Δημήτρης Κρήττας, Πολιτικός Επιστήμονας, Μεταπτυχιακός Φοιτητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης

 

18:00-18:30

Τμήμα Κοινωνιολογίας

Eπιστημονικός Συνεργάτης: Εμμανουήλ Τζανάκης, Επίκουρος Καθηγητής

 

Εκπρόσωποι Φορέα:

Εμμανουέλλα Κλάδου & Σπυριδούλα Ντάνου, Υπάλληλοι, Κοινωνικός Ξενώνας

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Σοφία Λώλη

18:30-19:00

Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Βασίλειος Οικονομίδης, Αναπληρωτής Καθηγητής

 

Εκπρόσωπος Φορέα: Στέλλα Αντωνακοπούλου, Προϊσταμένη, 13οΝηπιαγωγείο Ρεθύμνου

 

Εκπρόσωπος Φοιτητών: Μαρία Φιλιππάκη

19:00-19:30

Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Ηλίας Κουρκούτας, Καθηγητής

 

Εκπρόσωποι Φορέων: 
Γεώργιος Πολάκης, Διευθυντής, Δημοτικό Σχολείο Πρινέ
Κώστας Σάρρος, Διευθυντής, 14ο  Δημοτικό Σχολείο Ρεθύμνου

 

Εκπρόσωποι Φοιτητών: Θεονύμφη Τσαμπανάκη &  Χρυσή Λυκάκη

19:30-20:00

Συζήτηση – Λήξη Απολογιστικής Ημερίδας

20:00-20:30

Ελαφρύ Δείπνο