Το ΑΠΘ Αριστεύει: Οι διακρίσεις των φοιτητών του έτους 2016

Οι διακρίσεις των φοιτητών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για το έτος 2016 έχουν ως εξής:

(1) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό

Διάκριση: 2ο βραβείο (2.000€) για μία νέα εφαρμογή στα κινητά τηλέφωνα στο διαγωνισμό Thessaloniki Apps for Greece - Tourism Edition, του Δήμου Θεσσαλονίκης.

ΠΡΩΤΟΕΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Για να ενημερωθείς ΠΡΩΤΟΣ για το τι θα πρέπει να κάνεις ως Πρωτοετής μετά την Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής, πάτησε ΕΔΩ

Είσαι Πρωτοετής Φοιτητής; Δες ΕΔΩ πως θα αξιοποιήσεις το Facebook!

Διδακτορικοί φοιτητές: Δημήτριος Φλώρος Κώστας Μυλωνάκης, Προπτυχιακοί φοιτητές: Σπύρος Μποντομητσίδης Δημήτριος Μανώλας

Τμήμα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

(2) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Διάκριση: Ειδικός Έπαινος για την διπλωματική εργασία με τίτλο "Domino" στον διεθνή διαγωνισμό αρχιτεκτονικού σχεδίου "d3 Housing Tomorrow 2016".

Προπτυχιακοί φοιτητές: Αρσένιος Ζαχαριάδης, Γιώργος Χουσσέν

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(3) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Ασημένια μετάλλια στο SEEMOUS 2016 South Eastern European Mathematical Olympiad Protaras που πραγματοποιήθηκε στο Τμήμα Μαθηματικών και Στατιστικής του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Την ενημερωτική σελίδα των φοιτητών του ΑΠΘ μπορείτε να την δείτε εδώ

Προπτυχιακοί Φοιτητές του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ Γεώργιος Μπατζόλης, Παναγιώτης Παπαδόπουλος, Ιωάννης Ιακωβίδης, Αβραάμ Βιολάρης, Γεώργιος Καμπάνης

Τμήμα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

(4) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Ομάδα φοιτητών της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ αναδείχθηκε 3η μεταξύ 60 Πανεπιστημίων, σε παγκόσμιο Διαγωνισμό διεθνούς Επενδυτικής Διαιτησίας (Φρανκφούρτη).

Θάνος Φωτιάδης, Χρύσα Τραμουντάνα, Βικτωρία Καλογεράτου Με τη συνδρομή του Ηλία Ανδρεάδη, μεταπτυχιακού φοιτητή)

Τμήμα: Νομικής

(5) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

Την 6η θέση ανάμεσα σε 140 επιχειρηματικές προτάσεις κατέλαβε η ομάδα «Senior Wellness Tourism – SWEET» στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Καινοτομίας και Νεανικής Επιχειρηματικότητας «ideatree» που διοργάνωσε το Ίδρυμα Νεολαίας και Μάθησης.

Γεώργιος Μπαμπαρόπουλος, Αντώνης Μπίλλης, Ευδόκιμος Κωνσταντινίδης, Ευαγγελία Ρωμανοπούλου Στάθης Σιδηρόπουλος.

(6) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

1o Βραβείο (1 από τα 5 ισόβαθμα) για την πρόταση με τίτλο "Homespot", στο πλαίσιο των εκδηλώσεων “A Shelter for Architecture=Cocoon” του Ινστιτούτου Ελλήνων Αρχιτεκτόνων στη Νέα Υόρκη GIANY (Greek Institute of Architects in...

Προπτυχιακοί Φοιτητές: Βλάσης Πακαλίδης Σπύρος Νικολόπουλος

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(7,8,9,10,11,12 &13) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνής 

Πρώτη θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων στους Πανεπιστημιακούς Βαλκανικούς Αγώνες (Αδριανούπολη, Τουρκία) κατέλαβε η Ομάδα του ΑΠΘ, μεταξύ 16 Πανεπιστημίων. 5 χρυσά, 3 αργυρά και 8 χάλκινα μετάλλια (συμμετοχές από διαφορετικές Σχολές και Τμήματα, όπως Νομική, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Φιλοσοφική, Κτηνιατρική, Οικονομικό, Μαθηματικό, Χημείας, Δημοσιογραφίας, Χημικών Μηχανικών και από τα ΤΕΦΑΑ).

Α. Χρυσά μετάλλια 1. Παπαδημητρίου Κων/νος (ΤΕΦΑΑ) 50μ. ελεύθερο 2. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ) 50μ. ελεύθερο 3. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ) 100μ. μικτή ατομική 4. Τσουμάνης Βασίλειος (ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ) 100μ. μικτή ατομική 5. Παπαδήμητρίου, Τσουμάνης, Λιόλιου, Χατζηπέτρου. 4 Χ 50μ. μικτή ομαδική. Β. Αργυρά μετάλλια 1. Ομάδα Καλαθοσφαίρισης ΑΠΘ.

(14) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνής 

Πρώτη θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων στους Πανεπιστημιακούς Βαλκανικούς Αγώνες (Αδριανούπολη, Τουρκία) κατέλαβε η Ομάδα του ΑΠΘ, μεταξύ 16 Πανεπιστημίων. 5 χρυσά, 3 αργυρά και 8 χάλκινα μετάλλια (συμμετοχές από διαφορετικές Σχολές και Τμήματα, όπως Νομική, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών, Φιλοσοφική, Κτηνιατρική, Οικονομικό, Μαθηματικό, Χημείας, Δημοσιογραφίας, Χημικών Μηχανικών και από τα ΤΕΦΑΑ).

Α. Χρυσά μετάλλια 1. Παπαδημητρίου Κων/νος (ΤΕΦΑΑ) 50μ. ελεύθερο 2. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ) 50μ. ελεύθερο 3. Λιόλιου Ελένη (ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ) 100μ. μικτή ατομική 4. Τσουμάνης Βασίλειος (ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗ) 100μ. μικτή ατομική 5. Παπαδήμητρίου, Τσουμάνης, Λιόλιου, Χατζηπέτρου. 4 Χ 50μ. μικτή ομαδική. Β. Αργυρά μετάλλια 1. Ομάδα Καλαθοσφαίρισης ΑΠΘ.

Διαβάστε ακόμη: 

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(17) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

3ο Βραβείο στον Διαγωνισμό για τον τυπογραφικό ανασχεδιασμό του Φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ) από το Εθνικό Τυπογραφείο της Ελλάδας.

Προπτυχιακοί φοιτητές: 1) Άννα Κατσούλη 2) Αντιγόνη Ευτυχιάδη 3) Μαρία Αιντινίδου 4) Πολυξένη Λουκά 5) Παναγιώτης Τσολακάκης

Τμήμα: Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών

(18) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

2η Τιμητική Διάκριση για την πρόταση με τίτλο "Shaping the light", στον 4ο EARTH ARCHITECTURE COMPETITION – School for Ghana.

Προπτυχιακές φοιτήτριες: Λήδα Λιούπη Παναγιώτα Στεργιοπούλου

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(19) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Βραβείο στο Διεθνή Διαγωνισμό «MEDITERANEAN MIΝMAR SINAN PRIZE 2016 για τη διπλωματική εργασία «EARTH & WATER» που πραγματοποιήθηκε στην Κωνσταντινούπολη και διοργανώθηκε από την Πανεπιστημιακή Σχολή Καλών Τεχνών της Κωνσταντινούπολης «Mimar Sinan».

Προπτυχιακές φοιτήτριες Δέσποινα Βαλιάδη, Ευθυμία Σταματοπούλου, Θάλεια Στεφανάκη

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(20) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Εισαγωγή με υποτροφία στην École Normale Supérieure μέσω διαδικασίας διεθνούς επιλογής.

Προπτυχιακή φοιτήτρια Ιωάννα Μπαρτσίδη

Τμήμα: Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής

(21,22) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

1) Βραβείο Καλύτερης Αφηγηματικής Ταινίας για τη σκηνοθεσία και την παραγωγή της ταινίας μικρού μήκους "Τοίχος", στο πλαίσιο του Small Axe Film Competition, Tolpuddle Radical Film Festival 2) Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους στο διεθνές διαγωνιστικό τμήμα για τη σκηνοθεσία και την παραγωγή της ταινίας μικρού μήκους - "Τοίχος", στο 7o Διεθνές Κινηματογραφικό Φεστιβάλ “ΓΕΦΥΡΕΣ”.

Υπ. Διδάκτορας Μάγια Τσαμπρού Ιωάννης Παπαδόπουλος προπτυχιακός φοιτητής

Τμήμα: Κινηματογράφου

(23,24,25) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

3 Χάλκινα μετάλλια στον 23ο Διεθνή Μαθηματικό φοιτητικό διαγωνισμό IMC (International Mathematics Competition) που οργανώθηκε από το University College London and διεξήχθη στο American University in Bulgaria.

Χάλκινα Μετάλλια στους προπτυχιακούς φοιτητές: Παναγιώτης Παπαδόπουλος , Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κωνσταντίνος Κάρτας, Τμήμα Μαθηματικών Φοίβος Κατσετσιάδης , Τμήμα Μαθηματικών

(26) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Ο Υποψήφιος διδάκτορας κ. Χρήστος Βαγιωνάς μέλος της ερευνητικής ομάδας Phos-Net, ανακηρύχτηκε μεταξύ των 10 καλύτερων Υποψηφίων Διδακτόρων παγκοσμίως στον τομέα της Φωτονικής Τεχνολογίας λαμβάνοντας την 2016 ΙΕΕΕ Photonic Society Graduate Student Fellowship.

Υπ. Διδάκτορας Χρήστος Βαγιωνάς

Τμήμα: Πληροφορικής

(27) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

1ο Βραβείο Βαλκανικού Πνεύματος για τη σκηνοθεσία της ταινίας : "Ορίστε", στο πλαίσιο του Balkan Film Food Festival.

Υπ. Διδάκτορας Τσαμπρού Μάγια

Τμήμα: Κινηματογράφου

(28) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Η φοιτητική ομάδα του αγωνιστικού ηλεκτρικού αυτοκινήτου ARISTURTLE ήταν ένας από τους 5 Φιναλίστ στο αγώνισμα του επιχειρηματικού πλάνου (Business Plan), ανάμεσα σε 50 διαγωνιζόμενες ομάδες στο Διεθνή Διαγωνισμό Formula Student Hungary (FSAE) 2016.

Κανδύλας Κωνσταντίνος, Ζυγλάκης Λάμπρος, Δαρίκας Γεώργιος, Γιάγκας-Μπελτράτης Ορέστης, Γιοβανόπουλος Κωνσταντίνος, Ντιόνη Δήμητρα, Καραμπατζάκης Χρήστος, Τριανταφυλλίδου Αλεξάνδρα, Παπαδημητρίου Αλέξιος, Νασούλης Χρήστος, Πούχιας Κωνσταντίνος, Ματρακούκας Ιορδάνης, Κιοσέογλου Μάρκος

(29) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

2η θέση στην κοστολόγηση, κατασκευή και βιωσιμότητα και 3η θέση ανάμεσα στα βενζινοκίνητα οχήματα στο διαγωνισμό Formula Student Hungary 2016.

Προπτυχιακοί/ες φοιτητές/τριες: Δημήτριος Σερμπίνης, Αθανάσιος Γκέκας, Άγγελος - Ευριπίδης Γαϊτάνης, Θανάσης Μάττας, Μάριος Γκιώνης, Ευγενία Αντωνούδη, Αθανάσιος Στεργιάδης, Ευάγγελος Δοκουζγιάνης, Δήμητρα - Ειρήνη Διαμαντίδου

(30) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Tο video της ομάδας ReAcTion (Τμήμα Χημείας) έλαβε τη 2η θέση στην ψηφοφορία του κοινού και την 3η θέση στην ψηφοφορία της κριτικής επιτροπής σε διαγωνισμό φωτογραφίας/video με τίτλο "Favorite Science Moments". Από το ChemistryViews.

Προπτυχιακοί/ες φοιτητές/τριες: Βαΐα Μήτουλα, Δέσποινα Ανδριώτου, Σάββας Δημίου, Δημήτρης Ζιώγκας, Παναγιώτης Παρασκάκης, Άγγελος Χαραλάμπους (Τμ Κιν/φου)

Τμήμα: Χημείας

(31) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

1ο Βραβείο "ex aequo" για τη διπλωματική εργασία με θέμα "Ουδέν μονιμότερον του προσωρινού - Μονάδα Κατοίκησης: μεταφερόμενη, συναρμολογούμενη, μεταβαλλόμενη, βιώσιμη, αυτόνομη". Στο διαγωνισμό "Sheltering humanity: Emergencyhosting proposals for people in the Mediterranean Sea" που διοργανώθηκε από το MOHA Research Center.

Προπτυχιακή φοιτήτρια Κάφκα Φωτεινή

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(32) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

1ο Βραβείο και $50.000 στο AMANDA, ένα καινοτόμο σύστημα πολλαπλής πραγματικότητας για την καταπολέμηση του σχολικού εκφοβισμού. Στο Microsoft Imagine Cup 2016, στην κατηγορία "Πολίτης του Κόσμου. (Seattle, ΗΠΑ).

Προπτυχιακοί/ες φοιτητές/τριες: 1) Βασίλειος Μπαλτατζής 2) Μαργαρίτα - Κυριακή Μπίντση 3) Ηλίας Χρυσοβέργης 4) Γεώργιος Σχινάς

Τμήμα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

(33) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Βραβείο Καλύτερης Παρουσίασης με τίτλο "Πειραματική διερεύνηση της θετικής DC εκκένωσης κορώνα σε δέσμες αγωγών υψηλής τάσης" στο 51o Διεθνές Συνέδριο Μηχανικών Ισχύος, Coimbra, Πορτογαλία.

Υπ. Διδάκτορας Ευανθία Μπούσιου

Τμήμα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

(34) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

Βραβείο προφορικής παρουσίασης "Ν.Σ. Μάργαρης" για την εργασία με τίτλο 'Οικολογία, εξάπλωση και γενετική ποικιλότητα του υπολειμματικού είδους Aesculus hippocastanum".

Υπ. Διδάκτορας Άννα Μαστρογιάννη

Τμήμα: Βιολογίας

(35) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

Βράβευση αναρτημένης ανακοίνωσης με τίτλο "Himantoglossum jankae και H. samariense (Orchidaceae): Τα φαινόμενα απατούν;" από την Ελληνική Οικολογική Εταιρεία, στο 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο Οικολογίας.

Μεταπτυχιακή φοιτήτρια Μάρθα Χαριτωνίδου

Τμήμα: Βιολογίας

(36) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

Εκλογή της φοιτητικής ομάδας ARIADNE ως Potential Finalist μαζί με άλλες 9 ερευνητικές ομάδες από τα καλύτερα ερευνητικά κέντρα του κόσμου στο KUKA INNOVATION AWARD.

Διδακτορικός φοιτητής: Δημήτριος Παπαγεωργίου, Προπτυχιακοί φοιτητές: Σάββας Σαμπαζιώτης, Χριστόδουλος Κεχρής, Ανδρέας Κεχαγιάς, Θωμάς Καρανικιώτης, Σωτήρης Σταυρίδης, Λεωνίδας Κούτρας

Τμήμα: Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Η/Υ

(37) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

Βραβείο για τη μελέτη ‘Μulti-Level Egnatia’, που εκπονήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος Σχεδιασμός 4 - Αστικός Σχεδιασμός στην 25η Διεθνή Έκθεση Πολεοδομικού Σχεδιασμού, Σρέμσκα, Μιτρόβιτσα, Σερβία.

Προπτυχιακοί/ες φοιτητές/τριες: Ηλίας Βούρας, Φοίβος Κουκόπουλος, Ανδρέας Σταυριανουδάκης, Αικατερίνη-Γεωργία Τούσκα

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

(38) Επίπεδο Διάκρισης: Εθνικό 

2ο Βραβείο Πρωτότυπου Σεναρίου Μικρού Μήκους - "Τελευταία Επιθυμία" από την Ένωση Σεναριογράφων Ελλάδος.

Υπ. Διδάκτορας Σωτήρης Πετρίδης

Τμήμα: Κινηματογράφου

(39) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Βραβείο Καλύτερης Διάλεξης Νέου Επιστήμονα στα Μεταλλικά Υλικά για την εργασία με τίτλο "Παραγωγή αφρών χαλκού για την απομάκρυνση του εξασθενούς χρωμίου από το νερό" από την Ελληνική Μεταλλουργική Εταιρεία.

Δρ Φανή Στεργιούδη, μεταδιδακτορική φοιτήτρια

Τμήμα: Μηχανολόγων Μηχανικών

(40) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

Γ' Βραβείο (σκηνοθεσία, μοντάζ, παραγωγή) στην κατηγορία ηλικίες 17- 20 ετών με την μικρού μήκους ταινία "ΜΝΗΜΗ" στη 16η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERA ΖΙΖΑΝΙΟ, στο 19° Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.

Χριστίνα Τσακμακά, προπτυχιακή φοιτήτρια

Τμήμα: Κινηματογράφου

(41) Επίπεδο Διάκρισης: Διεθνές 

3ο Βραβείο στον αρχιτεκτονικό διαγωνισμό του Οργανισμού Λιμένα Θεσσαλονίκης για την αποκατάσταση και επανάχρηση του συγκροτήματος των σταβλικών εγκαταστάσεων στο Λιμάνι Θεσσαλονίκης.

Προπτυχιακοί/ες φοιτητές/τριες: Άρτεμις Βαλυράκη, Πηνελόπη Γαρδίκα, Γιώργος Γρηγοριάδης, Ηλιάνα Παπαδοπούλου, Ανδρέας Παπαστεργίου, Ειρήνη Παρθενίδου, Χριστίνα Σταθακοπούλου, Δημήτρης Χατζηνικολής

Τμήμα: Αρχιτεκτόνων

Περισσότερα φοιτητικά νέα που αφορούν το ΑΠΘ στην κατηγορία «Αριστοτέλειο Παν. Θεσσαλονίκης» του Φοιτητικά Νέα/Foititikanea.gr

Φοιτητικά Νέα/Foititikanea.gr